RetroHerna - Interaktivní muzeum videoherní historie

O nás

Scyther

retroherna.cz_static_fota_scyther.jpg
Scyther dlouho snil o místu, kde by si mohl vyzkoušet nejrůznější staré hry, a uvažoval, že by takové snad jednou mohl založit i pro ostatní. Stačilo se ale jednou zmínit o nápadu několika kamarádům a všechno se událo mnohem rychleji, než čekal. A tak se dneska může v RetroHerně plně věnovat sbírce konzolí od Nintenda a zároveň si rozšiřovat obzor v ostatních herních subkulturách. Scyther hodně a rád hraje na handheldech, od proslulého Game Boye až po konzole, které lidé nespravedlivě opomíjeli (Virtual Boy) nebo o nich dokonce nikdo neví (Pokémon Mini). Často se rozhodne podělit o své nadšení na některé z našich přednášek, čehož následně lituje, když po nocích dodělává prezentace.

Sanky

retroherna.cz_static_fota_sanky.jpg
Sanky pro RetroHernu programuje - od bajtkódu po frontend. Rád se hrabe ve starých hrách a tvoří pro starý hardware. Věří, že striktní omezení budí kreativitu, a zároveň se snaží z těch slabých procesorů minulého tisíciletí vyždímat co nejvíc. Mezi jeho oblíbené hry patří obskurní klony Pokémonů, které nikdy neopustily Japonsko. Považuje se za amatérského digitálního archiváře, který studuje, zachraňuje a zachovává historii internetu ̶ třeba takové první multiplayerové virtuální světy. K týmu RetroHerny byl přizván skoro na počátku celého projektu a velmi rychle mu přirostl k srdci.

BlackChar

BlackChar už od malička rozebíral do posledního šroubku naprosto cokoli, co se mu dostalo pod ruce. Jeho doménou jsou PCčka ̶ ještě před RetroHernou měl po bytě poschovávané desítky rozebraných počítačů. Hned jak slyšel o Scytherově nápadu, okamžitě věděl, co se svojí sbírkou udělá. Teď se stará o montáž a údržbu počítačů RetroHerny, fušuje do programování i oprav všeho možného a těší se, až bude moci v kamenné herně uspořádat obrovskou retro LAN párty. A když nemá do čeho dloubat šroubovákem, hltá nové informace o konzolích i různých hrách, aby o nich potom mohl vyprávět. Mezi jeho další kratochvíle patří naříkání, že nemá čas na čtení knih, a cestování.

Arlette

Arlette jsme původně přizvali, aby jako pozorovatel s nadhledem tlumočila naši nerdštinu širšímu publiku. To jsme ale netušili, že nám svojí vášní pro staré Playstationy vytře zrak. Své dětství strávila právě u nich, to jí teď ovšem nebrání v neutuchajícím nadšení z konzolí a her podstatně starších. (Komu by také neučaroval Vectrex!) Dnes tak Arlette pro RetroHernu nejen tvoří texty a drobnou grafiku, ale také domlouvá a organizuje výjezdy, testuje hry, nachází zatoulané kabely a pod nevinnou záminkou čištění rozebírá Game Boye.

Behold3r

retroherna.cz_static_fota_behy.jpg
Behoderovo dětství definoval dosový počítač, černobílý Game Boy, arabatari, Mega Drive u kamaráda a dlouhé hodiny prosezené u famiklonu. V RetroHerně je pro své vědomosti napříč herními žánry a platformami na slovo vzatým poradcem při rozšiřování sbírky i tvorbě encyklopedie. Obvykle nám zpříjemňuje nejrůznější činnosti svým laskavým sarkasmem, ale když se zeptáte, co má na RetroHerně nejraději, odpoví upřímně. Jeho nejoblíbenější chvíle jsou, když se na některém z výjezdů může dát do řeči s lidmi, které hry, jejich světy a příběhy fascinují stejně tak jako jeho.

Morx

Morx se Scytherova nápadu chytil jako první a s typickým nadšením uragánu se pustil do zařizování, vyřizování a organizace, čímž strhl celou lavinu událostí, které nakonec vedly k založení RetroHerny. A do té vložil tolik nadšení a energie, že ať se vyskytnul sebevětší zádrhel, vždycky nám dodal motivaci ho vyřešit a pokračovat dál. Přestože v současnosti musel projekt ustoupit jeho osobnímu životu a Morx se s námi prozatím rozloučil, náleží mu coby jednomu ze zakladatelů v RetroHerně stále čestné místo.