RetroHerna - Interaktivní muzeum videoherní historie

Zelda na AV Famicom

Odpovědět

Rád bych si doma postupně zařídil možnost zahrát si všechny díly Zeldy. Zajímají mě pouze původní japonská vydání. Na počátku všeho je původní hra pro Famicom z roku 1986. Nabízí se otázka – co k tomu vlastně potřebuji za železo? Něco jsem si vyhledal, teď jen aby mi to potvrdil někdo, kdo je v konzolích a obzvláště těch starších zběhlejší více než já.

Předpokládám, že nejlépe poslouží AV Famicom. Z něj by snad mohl lézt kompozitní výstup, takový ten žlutý cinč. Protože Zelda vyšla na disketě a ne na kátriči, je k samotné konzoli třeba ještě Disk system a paměťový modul. Tomu Disk systému prý často praskají převodové gumičky, ale co jsem se díval, tak se dají sehnat náhradní.

Takže zásadní otázka. Pokud pořídím takovouto konzoli http://r.ebay.com/S1vRLW a k tomu takovouhle disketku http://r.ebay.com/X4CGTq, budu moct doma pařit Zeldu? Neplánuji zakoupit přímo v těchto aukcích, jen abych věděl, zda sháním to správné.

S japonskou AV technikou bude zřejmě ještě ten kříž, že jede na 110 V a obrazový výstup bude NTSC. To tedy dává vyvstat ještě dvěma otázkám: Stačí vyměnit napájecí drát, nebo budu potřebovat měnič? Dá se pořídit nějaký, který se po půl hodině nepřehřeje? Mohu předpokládat, že se moderní placatá televize určená pro evropský trh vypořádá s NTSC na kompozitním vstupu?

Pokud někdo zná odpovědi, případně je umí spolehlivě zjistit, pak prosím o radu. Doměnek si umím sám zaopatřit dost. :)

Odpovědět

Vítej!

Omlouvám se za opožděnou odpověď ale chtěl jsem si ověřit nějaké informace, abych tu nevykládal bludy :)

Musím tedy předeslat, že konkrétně Famicom u nás stále nemáme, ale máme zkušenosti s pár dalšími NTSC konzolemi; ty se dají shrnout slovy "záleží na televizi". Ale vezmu to postupně.

glutexo

Předpokládám, že nejlépe poslouží AV Famicom. Z něj by snad mohl lézt kompozitní výstup, takový ten žlutý cinč. Protože Zelda vyšla na disketě a ne na kátriči, je k samotné konzoli třeba ještě Disk system a paměťový modul. Tomu Disk systému prý často praskají převodové gumičky, ale co jsem se díval, tak se dají sehnat náhradní.

Takže zásadní otázka. Pokud pořídím takovouto konzoli http://r.ebay.com/S1vRLW a k tomu takovouhle disketku http://r.ebay.com/X4CGTq, budu moct doma pařit Zeldu? Neplánuji zakoupit přímo v těchto aukcích, jen abych věděl, zda sháním to správné.

Ano, AV Famicom (tedy kód HVC-101) by pro většinu her byl praktičtější, bohužel mu schází jedna důležitá funkce - mikrofon na druhém gamepadu, který se zrovna v Zeldě používal na odhánění nějakých těch příšerek. Takže pokud si nechceš hraní Zeldy zkomplikovat, budeš si muset zkomplikovat zapojení a použít původní Famicom (tedy ten, cos našel na eBay) a připojit ho přes RF modulátor (takové to, co sice vypadá jako cinch, ale ve skutečnosti jde o anténní signál).

glutexo

S japonskou AV technikou bude zřejmě ještě ten kříž, že jede na 110 V a obrazový výstup bude NTSC. To tedy dává vyvstat ještě dvěma otázkám: Stačí vyměnit napájecí drát, nebo budu potřebovat měnič? Dá se pořídit nějaký, který se po půl hodině nepřehřeje? Mohu předpokládat, že se moderní placatá televize určená pro evropský trh vypořádá s NTSC na kompozitním vstupu?

Tady je situace o dost veselejší. Famicom a NES mají hodně podobná střeva a kompatibilní napájecí konektor. A jelikož je vše v externím trafu a do konzole jde stejnosměrných 9V, stačí ti ke konzoli pořídit adaptér od evropské NES a bude to fungovat. NES adaptér fungovat nebude, viz níže, je potřeba nějaký stejnosměrný. Stačí jakýkoli jiný se správným napětím, ale s některými univerzálními trafy jsme se už v RH spálili. Michal níže doporučuje trafo ze Sega Master System II.

Moderní televize bude pravděpodobně fungovat bez větších nesnází, jejich elektronika už přepínání PAL/NTSC většinou zvládá. Snad jen by nemusel obraz po RF kabelu být tak dechberoucí, jak by sis přál. V případě, že bude poskakovat či postrádat barvy, nezbývá ti, než pořídit jinou, schopnější televizi, případně mezi konzoli a zobrazovadlo připojit nějaký další aktivní prvek. Existují přímo převodníky, navíc to umí i některá dobová videa. Ale to myslím můžeš s klidným svědomím nechat k řešení až takový problém nastane, šance, že to plochá televize z 21. století bude umět, je docela vysoká. Kdybys měl stará CRTčka, tak by to byl jiný bolehlav. :)

Naposledy upraveno 29. 02. 2016 15:43
Odpovědět

Díky za odpověď, chlape! Potěšil jsi mě i nepotěšil zároveň. Jsem rád, že není třeba se trápit napájením a pravděpodobně ani připojením k televizi. Nejsem rád za ty starosti s mikrofónem. Jestli tomu správně rozumím, mám na výběr, jestli chci mikrofón, nebo hezký obraz.

Původní Famicom (HVC-001) je mi ale výrazně sympatičtější a navíc Zelda bez mikrofonu hrát nejde, nebo spíše by to stálo za kulové se bez něj obcházet. Na tom e-bayi, co jsem přiložil pro představu, tam má chlapík vyfocený nějaký drát, který se na jednom konci strká do té díry s nápisem „RF SWITCH“ a na druhém konci má tři cinče. Byť teda nevím, co je ta malá záhadná krabička, která je vidět ještě na fotce.

Takže jinak: Předpokládám, že takovýhle drát dostanu k půvfdonímu Famicomu, ať ho pořídím od kohokoliv. Fotky na eBayi u různých aukcí to naznačují. Když ho připíchnu na trojcinčový kompozitní (+ zvuk) vstup k televizi, bude to fungovat? Co přesně myslíš, že to je za kabel? Naznačoval jsi, že v tom může být i jiný druh signálu. Podotýkám, že RF drát vím, jak vypadá a od cinče ho rozeznám, i když se mu trošku podobá.

K úspěšnému zprovoznění tedy potřebuji:

* Famicom HVC-001.

* Disk system.

* Paměťový modul. (Zřejmě součástí disk systemu.)

* Nějaký ten drát, předpokládejme zatím, že takový pěkný, co jsem ho našel u té jedné aukce.

* Evropský napájecí zdroj k NESu.

* Hru.

Ještě dodám, že televize, ke které bych to chtěl připojit, je Sharp LC-43CFE5222E. Provenience japonská, vyráběná v Polsku pro evropský trh. To jen kdybys měl třeba nějakou zkušenost. Byť z RH máte asi z pochopitelných důvodů zkušenosti spíše se starými kysnami.

Naposledy upraveno 28. 02. 2016 08:18
Odpovědět

Tak, tady se nám to trochu zamotalo, problém bude v tom, že ten Famicom na eBay, cos sdílel, je asi nějak upravený. Někteří šťouralové přepájí pár drátků a vytáhnou i z HVC-001 nějaký AV signál, což je nejspíš případ tohoto kousku. Dokud jsi to nezmínil, tak mi to nedošlo, ale konektor, který je pod nápisem "RF switch" připomíná spíš nějakou variantu 3.5" jacku, jako najdeš na videokamerách - možná proto ten speciální kabel a tři barevné cinche. Za normálních okolností ale k Famicomu patří tento kabel, který se zapojuje přímo do konektoru na anténu, stejný jako u většiny dalších osmibitů, vietnamských famiklonů a hromady dalších dobových přístrojů.

Pokud bys ale měl štěstí a potkal takto upravený Famicom, potažmo skočil po téhle aukci, tak by to mohlo všechny problémy vyřešit (za předpokladu, že prodejci věříš, že neprodává nefungující šmejd). Upravený Famicom má klasický AV výstup a přinejmenším žlutý a bílý káblík budou fungovat, jak očekáváš (červený bude asi tichý, Famicom i NES mají mono zvuk).

Tuhle konkrétní televizi jsem nezkoušel, ale rychlé googlení ji k ní dohledalo popis "32 inch multisystem LED TV" - tedy přesně to, co hledáš. Takže by ten seznam měl být kompletní.

Naposledy upraveno 28. 02. 2016 11:38
Odpovědět

Takže adaptér k európskemu NES určite nepripájať k FAMICOMU!! To by ho odpálilo.

NES adpatér je síce 9V ale AC, FAMICOM potrebuje 9V DC! Stači nejaký kvalitný univerzálny adaptér a dodržat polaritu.FAMICOM potrebuje (+)------------(o------------(-) (minus v strede, plus vonku), a aspon 850mA.

Mne sa osvedšil adaptér na Sega Master System II.

Pokiaľ ide o AV výstup, je na to veľa návodov, ale treba si spraviť vlastný AV obvod a napájkovať to dnu. Nie je to také hrozné, ale pokiaľ si to ešte nerobil na inej konzole, tak radšej zohnať upravený.

Opravu DiskSystemu zvladnes urcite, stačí pozriet nejake video na YT. K nemu taktiež treba rovnaký napájací adapter ako k Famicomu.

Odpovědět

michalko150

NES adpatér je síce 9V ale AC, FAMICOM potrebuje 9V DC! Stači nejaký kvalitný univerzálny adaptér a dodržat polaritu.FAMICOM potrebuje (+)------------(o------------(-) (minus v strede, plus vonku), a aspon 850mA.

Mne sa osvedšil adaptér na Sega Master System II.

Tak teď zírám. Opravdu je to tak, díky za varování! Ani v nejmenším mě nenapadlo, že k NESu dají střídavé trafo - popravdě myslím, že jsem ho neviděl ještě u žádné konzole.

Aspoň se ukazuje, že u starých konzolí si nemůže být člověk jistý vůbec ničím.

Odpovědět

Nie je za čo. TIež som riešil podobný problém keď som kupoval Famicom. Naštastie všetko sa podarilo, aj AV mod, aj oprava Disk Systemu a teraz mám už aj original Zeldu na ceste. Tak sa teším na skúšanie mikrofónu :D

Odpovědět

Ještě bych se chtěl zeptat, co že je na tom RF signálu tak špatného, že se vyplatí kvůli tomu zařízení pitvat a pájet do něj převodník? K televizi jde připojit oboje. Byť teda uznávám, že AV je prostě smysluplnější.

Michalovi děkuji za varování. Chtěl bych se tě zeptat. Kdybych pořídil neupravenou konzoli, a usoudil bych, že chci AV místo RF, byl bys ochoden mi ji upravit? Samozřejmě za nějakou rozumnou úplatu. A nejlépe i sehnat správný zdroj. Je to zatím jen výhledové, spíše řádově v měsících než týdnech. Na domácí kutění se ale vůbec necítím.

Předpokládám, že trh funguje a tedy že ceny, jaké jsou vidět na eBayi, víceméně odpovídají skutečné hodnotě. Zajímalo by mě ale: Jak si myslíte, že se budou dále vyvíjet. Řekněme v řádu jednotek až desítek let? Dokázal bych si najít vysvětlení jak pro zisk na ceně, tak pro ztrátu. Proto mě zajímá váš názor. Přeci jen, dát nemalé peníze za věc na hraní je něco jiného, než je do takového zařízení vložit s tím, že v něm budou alespoň uchované, nebo se třeba i nějak zhodnotí. Byť se teda jistě do nějaké míry opoužívá, což na hodnotě příliš nepřidá.

Odpovědět

glutexo

Předpokládám, že trh funguje a tedy že ceny, jaké jsou vidět na eBayi, víceméně odpovídají skutečné hodnotě. Zajímalo by mě ale: Jak si myslíte, že se budou dále vyvíjet. Řekněme v řádu jednotek až desítek let? Dokázal bych si najít vysvětlení jak pro zisk na ceně, tak pro ztrátu. Proto mě zajímá váš názor. Přeci jen, dát nemalé peníze za věc na hraní je něco jiného, než je do takového zařízení vložit s tím, že v něm budou alespoň uchované, nebo se třeba i nějak zhodnotí. Byť se teda jistě do nějaké míry opoužívá, což na hodnotě příliš nepřidá.

Ad cena, bude jednoznačně růst, byť to samozřejmě podléhá tendenčním vlivům. Teď třeba jde retro do módy a ceny vzrostly na mnohonásobek toho, kde byly třeba před 2-3 lety. Samozřejmě tato vlna může opět opadnout a ceny o něco klesnou, ale obecně, pokud máš dobře udržované zařízení, které funguje, tak čím starší je, tím větší má pro sběratele hodnotu, protože se jich tím méně pohybuje na trhu (v takovém stavu). U oblíbených značek a herních titulů navíc lze počítat s poptávkou, tedy že vždy bude řada fanoušků Nintenda, kteří si budou chtít rozšířit sbírku, nebo nahradit rozbitý kus. V tom hrozí riziko u neznámých strojů, značek a her, kdy fanoušků, kteří by o to mohli mít zájem je málo, a tudíž i když je to krásná, stará a velmi raritní věc, tak ji prostě nikdo nechce :D. V tomto bych se tedy nebál investovat. Moźná nastane nějaké zhoupnutí, kdy cena půjde níž, ale když vydržíš, tak poté opět vzroste a ti ve finále výš, než je teď.

Jiná otázka je pak ale udržet to ve funkčním stavu, protože stará elektronika chtě-nechtě odchází a je třeba o ni pečovat a opravovat. A čím více se používá, tím více odchází.

Odpovědět

Tak to, že je RF signál horší, je taková obecná lidová pravda. Přesný rozdíl se ale může lišit i kus od kusu konzole. Někdy to ani nepoznáš, jindy (jako v případě našeho Master Systemu) je výsledek k pláči, zrní, má zašlé barvy, zkrátka hrůza. Ty by sis určitě na LCD televizi všiml, obrázek vydá za tisíc slov.

Představ si původní signál, který se kmitá někde u konce obvodů konzole. Ten má jasně oddělené barvy i jednotlivé "pixely" a i když se u starých konzolí nedá mluvit o nějakém digitálním rozlišení, jako mají framebuffery novějších konzolí (tam je v paměti hotová bitmapa, která pak jde na výstup) tak pořád má konzole zcela jasno v tom, co kde má být. Jaká barva, jaký jas, atd. Tenhle "výstup" mají například emulátory. Dál už to je jenom horší, protože se to musí převádět. Samozřejmě záleží na co a jak kvalitně, obecně však platí, že čím víc signálů mícháš do stejného vodiče, tím větší je úbytek kvality kvůli přeslechům a šumu. Následující seznam je seřazený sestupně podle kvality výstupního signálu.

• RGB dokážeš u některých konzolí vytáhnout např. na SCART či VGA konektor. Každý kanál má svůj drát a tak z toho dokážeš dostat nejčistší obraz.
  • Komponentní (Y/Pb/Pr) je v podstatě stejně kvalitní jako RGB, ale málokterá konzole ho podporuje nativně a převodníky jsou komplikované.
  • S-Video je o stupínek níž, protože má všechny barvy smíchané do jednoho signálu a oddělenou jen světlost. Navíc většina převodníků a televizí nemá ten standard implementovaný správně.
  • Kompozitní video je klasický žlutý cinch. Celý obraz v jedné žíle, takže oproti předchozím dost mizérie, pořád máš alespoň zvuk zvlášť a celý kabel pro sebe, takže při použití kvalitního kabelu se na to dá koukat. Obzvlášť z Famicomu asi lepší obraz nedostaneš a ani moc nepotřebuješ.
  • A nakonec signál z RF modulátoru který je nejdřív komplet zmixovaný dohromady, obraz, zvuk a všechno, pak zmodulovaný do dané frekvence a nakonec puštěný koaxiálem, kde s ním potenciálně můžou plavat desítky dalších signálů z domovní antény. Televize to pak musí demodulovat přes TV tuner. Navíc mnoho RF modulátorů v konzolích a osmibitech nebylo moc kvalitních a věk se na nich podepsal.

Třeba mě někdo zase opraví, opět to jsou sebrané informace z různých fór a článků o AV technice, navíc dost zjednodušené. Ale aspoň pro představu. Sanky by se nejspíš rozpovídal o tom, proč kvalitní signál a ostrý obraz není vždycky lepší, ale z technického hlediska to je takto :)

Co se údržby týče, tak mnoho konzolí už má docela dobře zdokumentované vnitřnosti a oprava není pro nějakého elektrotechnika žádný problém. Vyměnit kondenzátory a pár tranzistorů dokáže hodně lidí, ale už to je samozřejmě další investice - a musíš někoho takového sehnat, pokud si s pájkou nevěříš :)

Naposledy upraveno 07. 03. 2016 09:49
Odpovědět

Když jsem si prohlížel jednu hezkou nabídku, nechtěně se mi podařilo konzoli koupit. Takové jsem pako. Zato ale ve velmi pěkném stavu a s prvníma dvěma Zeldama, tedy s těma pro Famicom. Teď si jen počkat, až to sem lodí dopluje, a doufat, že to po cestě nerozflákají. Snad se Morx nemýlí a mohu se tak utěšovat tím, že tyhle herní krabičky hodnotu spíše získávají, než ztrácejí.

Vidím, že tušení, jaké jsem měl ohledně všech těch možných druhů obrazových signálů, bylo víceméně správné. Obrázek je docela výmluvný: Bez kompozitního výstupu by byla škoda se obcházet. Pěkná veliká televize nevévodí obýváku, aby se na ní promítal rozplizlý obraz. Můj nový Famicom však má pouze RF výstup a je tedy potřeba ho cinknout.

---

Z Michalových slov a toho, co jsem zběžně nakoukl do návodů, bych měl možná ještě trochu divočejší představu o zásahu do konzole. Opravte mě, prosím, pokud se ve svých úvahách mýlím:

Kompozitní obraz z Famicomu dostanu, pokud dovnitř napájím doma sestavený kousek elektroniky. Ten se strčí ještě před RF modulátor, který se tím vyřadí. Ven z toho pak dostanu kompozitní obraz a jeden zvukový kanál, protože zvuk z konzole je pouze mono. Mělo by být tedy možné výstup udělat přepínatelný: Tedy vyoperovat anténní zdířku a místo ní dát 3,5mm jackovou s pěti kontakty. Na ten kousek, co se strčí dovnitř, přidělat přepínač, který podle stavu pošle do zdířky AV, nebo RF signál. Anténní zdířka z konzole by se prostě přidělala na drát s jackem na druhém konci. Výsledný stav by vypadal takto: V konzoli by byla jacková zdířka a k ní drát, který by měl na jednom konci jackolík, za ním přepínač a z jeho druhé strany rozdvojku s RF zdířkou na jedné větvi a AV cinči na druhé.

Je takové provedení možné? Našel by se někdo (Michale?), kdo by byl ochoten se pro mé osobní dobro posadit na chvíli s páječkou? Součástky bych zkusil sehnat, stačilo by sepsat, jaké. Konzoli bych dodal, práci bych odměnil. Prostě bych chtěl jen zkušenějším rukoum přenechat to, co bych sám téměř jistě pokonil.

Odpovědět

(A opravte si vytváření odkazů, ať na konec adresy nepřikládá </p a na konec popisku >. ;) Chtěl jsem tuto poznámku připsat na konec, ale když jsem to udělal, chybka zmizela.)

Přikládám nákres: http://s22.postimg.org/jukgw7jxr/IMG_1278.jpg

Naposledy upraveno 13. 03. 2016 11:15
Odpovědět

Zdravím, neviem či by riešenie s prepínačom bolo výhodne. Ja som si pôvodne chcel nechať aj RF výstup, ale kvôli kvalite obrazu som ho nakoniec odpojil úplne.

Robil som to podľa návodu a rád od tohto pána http://jpx72.detailne.sk/index_ff.htm

Jeho mód je dobre spracovaný, a rád odpovie mailom na prípadné otázky. Ja osobne nemám s tým toľko skúseností aby som si trúfol robiť mód na cudzej konzole. A myslím že v tvojom okolí(určite bližšie ako SR) sa nájdu ľudia, ktorý by to zvládli oveľa lepšie.

Nepovažujem sa v tejto oblasti za skúseného človeka, tiež som do toho išiel so strachom že to nebude fungovať a priznám sa že som to asi tri krát prerábal, avšak človek sa najlepšie učí na vlastných chybách.

Odpovědět

Co jsem se díval na ty stránky, tak to vypadá že změna na AV výstup je nevratná. Pokud se musí přerušovat spoje na tišťáku základní desky, je to zlé. Nejsem si jist, zda bych takový zásah chtěl podstoupit. Také bych se bál, jesti by takové narušení, byť funkční, nesnížilo možnou hodnotu takové hračky. Nedokážu odhadnout a nevím, zda mi to za to stojí. Zatím to tedy ukládám k ledu a třeba začnu zase otravovat, až zjistím, že je ten obraz z RF fakt hodně prdelní.

Každopádně se ale ještě ujistím, co se napájení týče. Říkáš, že Famicom lze napájet zdrojem na Segu Master System II. Co jsem ale viděl, tak z toho leze 9 V, zatímco Famicom chce 10 V (850 mA). Disk System naopak chce 9 V při 400 mA. Tak nevím nevím, jak moc je to použitelné. Nerad bych si to uvařil.

Ještě mě napadlo pořídit „step down“ převaděč, nejsem si ale jist, nakolik stačí americký. V USA má proud v zásuvce 110 V, na pár exotických místech 120. V Japonsku však 100 V a na nabíječkách je jasně napsáno 100 V při 50/60 Hz. Rozdíl je to drobný, ale zase – co já vím, co to může napáchat.

Naposledy upraveno 15. 03. 2016 16:45
Odpovědět

Tak to už je na tebe, pre mňa je podstatná vec mať každú konzolu na AV, kedže toľko RF káblov by som zapojených naraz nechcel mať. Neviem čo by to spravilo s hodnotou, ale keďže Famicomov je dosť veľa, a dajú sa aj lacno zohnať, neviem ako sa bude ich cena meniť.

Čo sa týka napájania:

Áno Famicom ma 10V, ale znesie určité rozdiely. Minimálne potrebuje 9V, max 11V. Ampére musia byť vyššie ako požaduje, minimálne 700mA, maximum tam nie je. On si vezme koľko potrebuje, podľa zaťaženia, náročnosti hry, pripojených periférií a tak. To platí aj pri DiskSysteme, potrebuje 400mA minimálne, keď dostana napr. 9V 800mA nič hrozné sa mu nestane.

Viac info ohľadom napájania sa dá nájsť na FamicomWorld fóre. Konkrétne tu

http://www.famicomworld.com/forum/index.php?topic=6933.0

Odpovědět

Tak jsem pořídil dva univerzální zdroje, které mají správné válečky se správnou polaritou a umějí 9 V. Konzoli ani mechaniku jsem se ještě odpálit nepokusil. Narazil jsem zato na jiný problém:

Nevím, jak Famicom připojit k televizi. Normální anténní drát do něj nepasuje. Koneček, co vede z přibaleného RF switche popsaný jako „televizní VHF konektor“ zase nepasuje do televize. Nepasuje ani do anténní prodlužovačky.

Poradili byste mi, prosím, jak to udělám? Potřebuji k tomu nějakou další součástku?

Začínám tušit. https://en.wikipedia.org/wiki/TV_aerial_plug říká, že v Evropě (a Austrálii) se používá jiný druh konektoru (Belling-Lee) než jinde ve světě (F). Ach jo. Škoda, že jsem to nevěděl dříve, mohl jsem se po něm poptat v GM Electric, když už jsem tam byl pro ty zdroje. :(

Naposledy upraveno 08. 04. 2016 14:44
Odpovědět

Konektor druhu „F“ jsem nesehnal, ale dostatečnou službu prokázala šroubovací propojovací součástka na koaxiální dráty a trocha alobalu a lepicí pásky. Výledkem ale je, že se podařilo z Famicomu dostat obraz i zvuk. Televize je přihlouplá a pokud nastavím kmitočet, na kterém je čistý zvuk, odmítá chytit obraz. Musím vždycky nastavit o něco nižší, počkat, až se obraz objeví, a pak kmitočet posunout zpět. Obraz tak vydrží a zvuk se vyčistí. Jakmile ale přepnu, musím toto udělat znova. To není příjemné. Ten obraz je navíc docela hnusný. Mám, co jsem chtěl.

Zvažuji tedy, že si tento čistý Famicom nechám z investičních a nostalgických důvodů a pořídím si k němu ještě jeden. Buď již upravený na AV výstup, nebo za účelem této úpravy. Přeci jen, samotná konzole nestojí zas tolik v porovnání se všemi těmi serepetičkami okolo, jako je Disk System, hry, napájecí zdroje atp.

Chtěl bych se zeptat, asi hlavně tebe Blacky. Byl bys ochoten, prosím, mi tento druhý Famicom upravit podle návodu, na který dával Michal odkaz? Michal psal, že by se sám tětí do cizího bál. Třeba bych měl s tebou více štěstí? Úpravu bych si jinak představoval tedy bezpřepínačovou, ale zato úplně se vším všudy, co se píše na odkazovaných stránkách. Tj. včetně oplátování PPU. Práci odměním. Věřím, že jsi díky Retroherně více zběhlý v pájení než já. Zatím spíš předpokládám, že si pořídím ten ještě jeden upravený. Rád bych ale věděl, jaké mám možnosti.

Kdybyste se chtěli podívat, jak je u nás doma nebezpečné chodit ven bez doprovodu: https://www.youtube.com/watch?v=RLZyDTCthpk ^_~

Naposledy upraveno 11. 04. 2016 17:51
Odpovědět

Uf. Osobně bych si na to spíš nevěřil, i když jsem s pájkou dělal dost věcí, na jemnější práci si stejně raději někoho najmu, jelikož na to nemám prsty ani vybavení. Ale můžu slíbit, že když pošleš jeden kousek do Prahy, pokusím se ti to nějak zprostředkovat u místních. Buď Vuk nebo například kolegové z práce by si mohli najít chvilku. Pokud ale máš koho požádat v okolí, bude to pro tebe asi pohodlnější a rychlejší.

Odpovědět

Je čas na nové poznatky:

Jak jsem psal o těch kmitočtech, že na jednom je čistý obraz a na druhém čistý zvuk, tak už vím proč tomu tak je. Má televize se dokáže vypořádat s několika nářečími NTSC. Mezi nimi je System M, na kterém lze naladit čistý obraz i zvuk, jen ne naráz. V Japonsku se totiž používá NTSC-J, které se od totoho M liší jnou vzdáleností zvuku oproti obrazu.

Řešením je sehnání tuneru, nejspíše japonského, který by takový signál naladil a udělal z něj kompozitní výstup, nebo třeba komponentní, nebo jakýkoliv vlastně. Jsem přesvědčen, že by takové zařízení mělo existovat. Teď ho jen najít. Moc netuším, jak by se tomu mohlo říkat, obzvlášť japonsky. Podobnou službu by mohl prokázat japonský videopřehrávač, ale u toho by byl zase problém s napájením. Samostatná krabička by mohla mít normální venkovní adaptér.

Ještě jsem si představoval, že by mělo být možné a snadné sestavit jednoúčelové zařízení. To by se naladilo na kmitočty obrazu a zvuku podle NTSC-J a prsklo je na nějaký nový kmitočet v nezměněné podobě, jen ve správné rozteči. Na Electrical Engineering od Stack Exchange se mě ale někdo snažil přesvědčit, že do Mordoru si jen tak nenakráčím.

Blacky, neměl bys nějaký tip? Jednak na zařízení, které by mi mohlo prokázat službu. Jednak názor na to, zda by se dala uklohnit takováhle krabička? Přiznal jsi se, že jsi dělal s pájkou, takže bys sám vědět, nebo alespoň mít, koho se zeptat. Jednak jsi byl vždycky docela hračička a Retroherna tomu jistě jen přispěla. Takže bys mohl tušit, co za různé blbníky se dá sehnat a jak by se jim mohlo říkat. To tě pasuje na vhodnou osobu, kterou prudit s oběma všetečnými otázkami.

Našel jsem něco takovéhoto, ale je to teda pekelně drahé a z popisu není zřejmé, zda si to s NTSC-J poradí. To by mi ale mohl říct prodejce. Ještě prodává něco takovéhoto co zjevně NTSC-J umí, je levnější, ale zato to se to nevyrovná s UHF/VHF vstupem a navíc z toho leze jen VGA. Ale jen tak pro představu, co bych si asi tak představoval.

Jinak děkuji za nabídku toho zajištění úpravy vanilkového Famicomu na AV výstup. Cením si ji a vezmu ji v potaz, až se pustím do shánění toho druhého kousku, k čemuž už jsem víceméně rozhodnutý. Upravených se na eBayi povaluje hodně, ale musím si najít nějaký, který by se mi dostatečně líbil. A když ho nenajdu, pořídil bych obyčejný a poslal do Prahy s prosbou.

Našel jsem na internetech vlákno založené jedním Australanem, který řešil přesně totéž. Cení si původního stavu svého Famicomu i přesto, že (alespoň dnes) nejsou nijak vzácné. V tamním rozhovoru padly snad všechny nápady, které jsem měl i sám, včetně rozdvojení RF signálu a přikrokodýlknutí na anténu rozhlasového přijímače. :)

Naposledy upraveno 30. 04. 2016 21:21
Odpovědět

Tak sehnat japonský videorekordér zjevně není žádný problém. Jen teda na poplatcích a poštovném kupující vysolí více než za samotný předmět. Vyvstávají mi tu ale dvě nové otázky.

První je jednodušší: Dalo by se takovému videu vyměnit napájení, aby se vypořádalo s naší zásuvkou na 230 V a já se tak mohl obejít bez step-down měniče? Prozatímní zjištění. Videorekordéry nemají univerzální zdroj (100 až 240 V), nýbrž pevně nastavený na 100 V. Uvnitř určitě nějaký adaptér bude, ale jaký a jak vyměnitelný…

Druhá je už horší: Dala by se vyházet veškerá ta zbytečná mechanika a elektroniku přesunout do kompaktnější krabičky? Ačkoli, já tu nějaké japonské VHS mám, takže by se mi možná hodila i ta VCR část. Ale stejně by mě zajímalo, jak moc by to bylo uskutečnitelné.

Klíčová slova: [ビデオ]デッキ ([video] deck) = videopřehrávač, 録画 = umí nahrávat.

Naposledy upraveno 02. 05. 2016 15:14
Odpovědět

Neviem, s tým videom mi to príde strašne prekomplikované, oproti AV módu.

Podľa mňa by to bez toho step-down meniča nejako ľahko prerobiť nešlo.

Ale hľadal som na fórach možnosti ako vyriešiť tento problém bez modovania a našiel som jedno zariadenie, ktoré mení RF na AV a malo by to fungovať aj na Famicome. Nemám to overené, takže ak by si do toho išiel, daj potom spätnú väzbu, lebo by to bolo super aj na iné konzoly.

Cenovo sa to pohybuje okolo 16$,čo je myslím o dosť menej ako dovážať japonské VHS,tu je linka na ebay

http://www.ebay.com/itm/141820418114?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=440935797910&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Odpovědět

michalko150

Neviem, s tým videom mi to príde strašne prekomplikované, oproti AV módu.

Podľa mňa by to bez toho step-down meniča nejako ľahko prerobiť nešlo.

Ale hľadal som na fórach možnosti ako vyriešiť tento problém bez modovania a našiel som jedno zariadenie, ktoré mení RF na AV a malo by to fungovať aj na Famicome. Nemám to overené, takže ak by si do toho išiel, daj potom spätnú väzbu, lebo by to bolo super aj na iné konzoly.

Cenovo sa to pohybuje okolo 16$,čo je myslím o dosť menej ako dovážať japonské VHS,tu je linka na ebay

http://www.ebay.com/itm/141820418114?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=440935797910&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ta krabička, kterou jsi našel, žel neumí NTSC-J. Ptal jsem se několika prodejců a všichni mi potvrdili, že mám-li japonský přístroj, dobrou službu mi toto neprokáže. Zato jsem ale zkusil zaměřit své hledání na takovéhle bedýnky a objevil jsem toto. Vypadá to, že to dělá přesně to, co chci. Aby to ale nebylo bez zádrhelu, má to nějaký hrozně divný anténní konektor. Jakési čtyři dírky, které vypadají jako 3,5mm jack. Zmatlat si redukci by nemělo být těžké – pořád je to jen kus drátu. Jen by mě zajímalo, co je to sakra za standard. Tady je vidět samec. Neviděl jste to někdy někdo? Tušil bych, že je to normální dvoupinový jack a že na špici bude signál (ten středový měděný drát koaxu) a zbytek zem (to hliníkové okruží). Zaražte mě, prosím, jestli se mýlím.

Naposledy upraveno 08. 05. 2016 11:57
Odpovědět

Dorazil mi japonský ručičkový TV tuner. Ještě jsem ho nezkoušel. Trochu mě ale vyděsilo připojování k napájení. Používá totiž čtyřpinový Molex. Tak jsem si řekl, že použiju ATX zdroj, který tuhletu kostičku má. Jenže když jsem si prohlédl popisky k tuneru, zjistil jsem nemilou věc: Na červeném drátu vedoucím z jedné spodní dírky je napsáno „Power DC +12 V“. Na černém, kerý vede z jedné horní zdířky, je napsáno „GND“. Co jsem si ale četl popis toho ATX konektoru, tak ten má prý +12 V v těch horních (žlutých) drátech a zem v těch spodních (černých). To by zřejmě nebyl dobrý nápad připojovat.

Takhle to vypadá.

Naštěstí ale do té molexové kostičky vede ještě o něco normálnější kulatá zástrčka. Do té by mělo být možné připojit univerzální zdroj. Jenže nevím, jestli dát + na kolík, nebo na okolí. Třeba se to dočtu ještě v návodu, zatím to ale vypadá, že je tam popsaný jen ten Molex jako takový a váleček ne. Jistě by to šlo změřit multimetrem, ten ale nemám. Na druhou stranu – je to původně přístroj do auta a v autech by se mohl používat nějaký standardní konektor. Zkusím zjistit. Nebo nevíte?

Dále jsem zjistil, že ten anténní konektor je opravdu dvoupinový 3,5mm jack. Právě antény do aut se jím připojují. To dává celkem smysl. Sice pořád nevím, zda je signál na špici, nebo na okolíku, ale čekal bych, že na špici. Rád bych si to ověřil, ale ještě jsem moc nehledal. Drát jednokanálový cinch – 3,5mm jack se dá pořidit, ale anténní signál bych raději vedl koaxem. Takže pořídím koncovky a zkusím si ho vyrobit.

Naposledy upraveno 05. 06. 2016 10:26
Odpovědět

Třemi drátky, devítivoltovým článkem a jazykem jsem zjistil, kde je plus a kde minus. Do konektou lze připojit univerzální zdroj a tak se mi přijímač se mi podařilo připojit k televizi. Vypadá to, že funguje. Teď už jen vyrobit ten drát pro připojení Famicomu (RCA) k přijímači (3,5mm jack).

Netušíte někdo, jak moc by bylo nebezpečné zkusit tu anténu připojit jen tak odhadem? Jakože, hrozí poškození některého zařízení, pokud bych ten RF signál přivedl na zem a obráceně?

Odpovědět

Abych si nehrál jen sám sáhodlouhou Zeldu, na kterou je navíc dobré si nejdřív přečíst ještě sáhodelší návod, pořídil jsem ještě Bubble Bobble. V původním balení i s taštičkou a návodem. Sice jsem ještě nezapojil to své chytré udělátko, ale i bez něj se hrát dá. Zkusili jsme si tak se ženou k tomu sednou a dali jsme za necelé dvě hodiny nějakých prvních pětatřicet kol. Příjemné to bylo. Až dozbastlím ty chybějící součástky, bude to ještě příjemnější.

Fotka.

Odpovědět

P.S.: Kdyby si Retroherna chtěla někdy pořídit Famicom, mohu nabídnout k odkupu první Zeldu na cartridgi. Mám jednu navíc: s návodem, ale bez mapky. Až potom, co jsem ji pořídil, jsem zjistil, že tam ta mapka chybí. Tak jsem si sehnal ještě jednu a tu druhou již nepotřebuji.

Odpovědět

Ještě přemýšlím, že bych si zkusil sehnat na Famicom původní krabici. Vlastně dvě – jednu na původní a jednu na AV mod. Je ale možné, že neseženu prázdnou. Měla by v takovém případně RetroHerna zájem o odkup jednoho až dvou nemodnutých Famicomů?

Na Disk System se alespoň na eBayi překvapivě povaluje prázdných krabic plno, byť v docela neutěšeném stavu většinou.

Naposledy upraveno 14. 06. 2016 13:56
Odpovědět

Zájem by určitě byl, bude ale klíčový nějaký časový rámec. Až do konce Startovače jsme nekritické akvizice pozastavili, abychom se neždímali.

Pokud Ti nebude vadit, že si ho vezmeme až cca za dva měsíce či později, tak s námi počítej. Na wishlistu ho máme :)

Naposledy upraveno 16. 06. 2016 08:24
Odpovědět

Díky za zprávu. Já se do toho také nijak rychle nehrnu. Možná si to i ještě rozmyslím. Dva měsíce i později jsou úplně v pohodě. Já si s tím hraju jen tak občas po víkendech, někdy ani to ne. Je léto, všude bují pivní slavnosti, a tak se hraní her nedostává úplně na první příčku zájmů. :D

Kdybyste ale náhodou sháněli ten FC dříve, než se ti s ním sám vnutím, tak si na mě prosím vzpomeňte přednostně. Zatím ještě nevím, jak moc si ten původní obal chci pořídit. Kdybyste ale projevili o konzoli zájem (což asi není důvod neprojevit, když by to ode mě bylo bez poštovného), tak bych do toho šel.

Zřejmě si totiž spolu s modnutým Famicomem pořídím i Super Famicom. Kvůli poštovnému. No a ten si mohu vybrat s krabicí, nebo bez. Přitom s ní není o moc dražší než bez ní. No a když bych měl s bednou jednu, tak bych chtěl všechny.

Naposledy upraveno 15. 06. 2016 08:21
Odpovědět

Pořídil jsem 3,5mm jacka, RCA konektor a kus koaxiálního drátu. Po připojení k mému japonskému autorádiu jsem Famicom úspěšně naladil. Stále mi to však chrčelo. Zjistil jsem však, že když se dotknu kovového šasí, chrčení téměř zmizí. Totéž se stane, když sáhnu na zemnící drát, co vede z napájecího Molexu.

Neměl byste někdo nějaký tip, jak to zařízení uzemnit?

Mojí prozatimní myšlenkou je nahradit univerzální napaječ počítačovým ATX zdrojem a vyrobit si redukci, která z 12V molexové kostičky udělá 12V molexovou kostičku, jen s jinak napíchanými dráty. Navést +12V na ten jeden pin, který potřebuji (POWER DC +12V), na další dva (GND a PARKING GND) navést zem. Čtvrtý (FM TRANSMITTER) pak nechat prázdný. Ještě bych pak ze země vyvedl jeden vodič a ten krokodýlkem přicvakl na kostru.

Naposledy upraveno 27. 06. 2016 09:15
Odpovědět

Po půl roce jsem si zase řekl, že pohnu s Famicomem. Koupil jsem molexové kostičky a piny a zjistil, že budu potřebovat ještě krimpovací kleště a nejspíš také to, do čeho se ty piny zasouvají. To bude ještě veselé – jesti zjistím, že to ani pak není dostatečně uzemněné.

Druhý problém mám s anténními kabely. Ať se snažím sebevíc, obraz zrní a pomůže jen anténní koncovku pevně stisknout. Zkusil jsem udělat kabel silnější přidáním hliníkové fólie – tou jsem obalil obnažený kus kabelu, aby se stínění pevně dotýkalo vnějšího vodiče konektoru. Pořád to ale není dost, není to pevné a stínění vypadává.