RetroHerna - Interaktivní muzeum videoherní historie

Webové hry

Odpovědět

Možná se to může někomu zdát vzdálené tomu co obvykle RetroHerna prezentuje - spousta hardwaru, konzole, originální média, různé ovladače, CRT televize atd. A zní to vzdáleně i naší nejčastější interní činnosti - rozebírání, čištění a opětovnému skládání všeho, co nám přijde pod ruku. Ve skutečnosti jsou ale webové hry stejně důležitou (byť trochu novější) částí naší historie videoher, jako ty "lokální".

Je to velkou měrou nezmapované území, velká část nejstarších onlinovek už nefunguje a informace o nich se budou dohledávat vesměs jen v pamětech uživatelů.

Jednou z českých a dosud fungujících webových her je tahová strategie DarkElf.cz. Od svého vzniku v roce 2000 do dnešního dne sice zaznamenal notné změny - grafika, přidání ras a přidání několika nových faktorů do hry, ale ve své podstatě si dodnes udržela původní myšlenku i styl, se kterým vznikla. Dodnes funguje a láká další a další hráče mimo jiné i několika unikáty (ve stylu hry), které si drží i v dnešní době. V uspěchané době, kdy webové hry často ženou hráče k ustavičnému sezení u obrazovek navíc zaujme i odtahy na denní bázi, tedy kdykoli během dne uděláte svůj tah a o půlnoci se hra překlene dál na další herní den. Zajímavosti jako ligy, kde se nehraje o víkendech pak komfortu z volnosti pro hráče jen přidává.

Zdeněk Pletka (alias Lord Pletron), coby autor hry a programátor však nezůstal jen u tohoto formátu a později vyvinul i "moderní" realtimovou tahovou strategii Pán Hradu. I zde je však krásně zřejmá inspirace jeho původní hrou.

A co Vy, jaké hry jste na internetu hrávali kolem roku 2000 nebo dříve? Fungují ještě? Jak moc se od té doby změnily?

Z toho co tu napíšete budeme potom vycházet při sestavování přednášek a priorit. U vybraných "mrtvých" her chceme například jednat s původními autory o možnosti oživení na našich serverech. Vše ale závisí i na vašich námětech a preferencích.

Naposledy upraveno moderátorem 25. 10. 2016 16:19
Odpovědět

Vzpomínám si na nějaké čistě textové MMO ponorky. :)

Odpovědět

Reddragon.cz je snad z 97 nebo 98.

Odpovědět

Já se z her tohodle typu nejvíc nahrál Fallen Sword (dost mi trvalo dohledat jak se to jmenuje). Prý vznikla v roce 2006 a 2006 mám datum u vytvoření postavy, takže jsem to asi hrál víceméně od spuštění aniž bych si to uvědomoval. Měli jsme tam tehdy dost solidní českou guildu. Co na to teď koukám, tak z toho udělali nějakou "HD" verzi v HTML5.