RetroHerna - Interaktivní muzeum videoherní historie

Konzolové středy v Geekárně (18. 5. - 27. 7. 2016)

Odpovědět

Od 18. května se můžete těšit na pravidelnou akci v pražské kavárně Geekárna. Až do konce července zde bude každou středu vystavena (vystavena po našem, tj. plně interaktivní se zasvěcenou obsluhou) tématicky zajímavá dvojice konzolí. K tomu vždy další zajímavý kousek, třeba handheld, nebo jiná konzole s vlastní obrazovkou, a pro zájemce nebude pochopitelně chybět ani výklad historie daných kousků s vysvětlením, jakým způsobem se tyto dvě konzole v historii ovlivňovaly.

V Geekárně jsme po celou středeční otevírací dobu, tedy 14:00 - 24:00.


Seznam toho, které konzole se zde ve který den vyskytnou, ještě neobsahuje všechny detaily, ale už teď se můžete podívat, které dny vás nejvíc zaujmou:

18. 5. - Atari 2600 + Atari Jaguar | Game & Watch

25. 5. - MSX + Commodore 64 | 486 PC (IBM kompatibilní)

1. 6. - NES + PlayStation | Vectrex

8. 6. - Nintendo 64 + Sega Saturn | Vectrex

15. 6. - Apple Pippin + 3DO | WonderSwan + WonderSwan Color

22. 6. - PlayStation + PolyStation | Game Boy Color

29. 6. - SNES + Mega Drive | Game Boy

6. 7. - POZOR ZMĚNA: Geekárna uzavřena z důvodu rekonstrukce

13. 7. - Master System + Mega Drive | Game Gear

20. 7. - ColecoVision + Philips Videopac G7000 | Vectrex

27. 7. - PlayStation + Dreamcast | PocketStation + VMU


O doplňování seznamu zde budeme průběžně informovat a finální verze bude obsahovat i informace o doplňkových strojích jako Vectrex nebo WonderSwan.

Naposledy upraveno moderátorem 25. 10. 2016 22:35
Odpovědět

Detaily první ze střed, 18. 5. (už za 12 dní!):

Atari 2600 x Atari Jaguar

+ Game & Watch

V pražské kavárně Geekárna na vás krom příjemného posezení a dobrého občerstvení budou ve středu 18. května čekat také dvě klasické CRT televize a konzole Atari 2600 a Atari Jaguar. Budete tak mít jedinečnou příležitost porovnat vedle sebe začátek a konec této slavné videoherní značky.

Vedle sebe uvidíte neúspěšnější konzoli minulého století a poslední pokus Atari o získání zašlé slávy. Jednoduchý a stabilní systém pro vývoj her vedle vedle výkonného, moderního a možná až přehnaně komplikovaného systému. Produkt volnomyšlenkářské éry, kdy bylo možné vše, vedle produktu jasně kalkulované kampaně vedené železnou rukou klanu Tramielů.

A aby toho nebylo málo, budete si moci vyzkoušet i několik her typu Game & Watch!

Těšíme se na vás. Přijďte na půl hodiny, nebo třeba na celý den :).

Odpovědět

První akce se vydařila a 25.5. se můžete těšit na další :). Tentokrát vedle sebe uvidíte MSX a Commodore 64 a jako bonus jeden počítač 486. Těšíme se na vás :)

Odpovědět

1. června na Vás v Geekárně budou čekat giganti herní historie, NES a PlayStation, na kterých si určitě každý bez rozdílu najde hry, které ho budou bavit. Nicméně chápeme, že jde o profláklé konzole, u kterých praví fanoušci retro her strávil už nezdravé množství času, a proto vytáhneme také naší milovanou raritku - Vectrex.

Odpovědět

Tuto středu (8. 6.) si budete v Geekárně moct znovu prožít nástup takzvané 3D generace konzolí. Té bezkonkurentně vládl všemi známý PlayStation od Sony a to nejen u nás, ale i celosvětově. Co ale jeho dva hlavní konkurenti, kteří společně s ním nástup domácího polygonového 3D definovali? Nintendo 64 většina hráčů už určitě do nějaké míry zná, ale kolik z Vás někdy drželo v ruce ovladač Saturnu od Segy?

Odpovědět

Detaily ke středě 15. 6.:

Apple Pippin x 3DO

+ WonderSwan a WonderSwan Color

Pro ty z Vás, co čekali na možnost ozkoušet si něco netradičního, budeme mít přichystanou trojici sběratelských kuriozit v podobě 3DO Interactive Multiplayer, Apple Pippin a handheldů z řady WonderSwan. Tato herní zařízení devadesátých let, přestože byla historií pozapomenuta, zanechala svůj odkaz i v dnešní době. Na 3DO například započala svou existenci úspěšná série Need For Speed a Pippin se stal domovem pro Marathon, řadu first person stříleček, která je obecně považována za předchůdce Halo série.

Naposledy upraveno 12. 06. 2016 00:22
Odpovědět

Detaily ke středě 22. 6.:

PlayStation × PolyStation

+ Game Boy Color

Jako interaktivní muzeum herní historie se Vám snažíme přinášet co nejautentičtější zážitek z minulosti domácí zábavy. A nic nemůže být pro našince věrnější než dvojice konzolí, která u nás definovala televizní hraní v 90. letech a formovala dětství mnohých dnes už dospělých. První z dvojice je PlayStation od Sony, první konzole vůbec, která se v ČR dočkala regulérního launche, a setkala se, stejně jako ve zbytku světa, se vřelým přijetím. Druhá z konzolí nemířila tak vysoko a místo na pultech drahých obchodů jste se s ní mohli častěji setkat na stáncích v tržnicích. Jde o PolyStation, jednu z mnoha podob nelicencovaných kopií Famicomu (NES) od Nintenda. Na obě konzole pro Vás máme připraveny všechny ty skvělé hry, které jste jako malí hráli - ať už na CD PlayStationu či na žlutých kazetách pro Famicom - a také všechny ty, které Vám tehdy unikly nebo jste je tiše záviděli svým vrstevníkům. Kromě toho tu na Vás bude k vyzkoušení čekat také Game Boy Color, nejúspěšnější přenosná konzole té stejné doby, který byl jeden ze základních stavebních kamenů úspěchu Nintenda u nás.

Tak co? Přijdete si zavzpomínat na mládí či naopak objevit část historie, která Vám unikla? Je vašemu srdci blíž prestižní konzole od Sony, které dělaly reklamu propracované bannery a televizní spoty, nebo naopak snadno dostupná konzole pochybného původu, kterou vyzdvihovala samotná zábva z hraní jejích titulů?

Odpovědět

Detaily ke středě 29. 6.:

SNES × Mega Drive

+ Game Boy

Nejslavnější souboj všech konzolových válek se vrací v rámci středeční interaktivní výstavy v Geekárně. Stavíte-li se tuto středu, budete si moct na vlastní kůži ozkoušet oba obry 16 bitové generace, SNES od Nintenda a Mega Drive od Segy. Konzole, jejichž rivalita definovala jak nahlížíme na konzolový trh až do současnosti. Teď se můžete sami rozhodnout, zda skáče lépe Mario nebo Sonic a co pravdy je na tvrzení "Sega does what Nintendon't".

Kromě toho pro Vás chystáme také původní černobílý Game Boy s možností zjistit si, jak se hrají jeho hry v barvách na velké obrazovce díky oficiálnímu adaptéru Super Game Boy.

POZOR: Následující středa, 6. 7., se odkládá z důvodu rekonstrukce Geekárny. Nicméně nás tou dobou budete moct zastihnout na Festivalu Fantazie v Chotěboři.

Naposledy upraveno 27. 06. 2016 18:24
Odpovědět

Detaily ke středě 13. 7.:

Sega Master System × Sega Mega Drive

+ Game Gear

Po přestávce minulý týden přichází středa věnovaná výhradně jedné z nejvýznamnějších společností herní historie. Sega začala své úspěchy na poli arkádových automatů, odkud expandovala na domácí televizory v tu samou chvíli, kdy na nich započalo své velké tažení Nintendo. První pokus přinést automatové hry domů v podobě konzole SG-1000 nebyl úspěšný, ale její nástupce, Sega Master System, už se dočkal světového uznání, a další krok stejným směrem, Sega Mega Drive, patří dodnes mezi nejvlivnější počiny v oblasti domácí zábavy.

Přijďte se podívat, jak Sega zvládla svůj přesun od automatů k televizním konzolím a budete si moct vyzkoušet i jediný plnohodnotný handheld vydaný touto společností, Sega Game Gear, který přinesl mnohobarevnou podsvícenou obrazovku v době prvního Game Boye.

Naposledy upraveno 10. 07. 2016 11:54
Odpovědět

Detaily ke středě 27. 7.:

PlayStation × Dreamcast

+ PocketStation × VMU

Přišel čas závěrečné středy s konzolemi v Geekárně. V posledním červnovém týdnu tu na Vás budou čekat reprezentanti konzolové rivality, kterou herní historie často opomíná - PlayStation a Dreamcast. PlayStation od Sony byla ve druhé polovině 90. let dominantní značka hýbající celým herním trhem, ale na přelomu let '98 a '99 přišel na trh první zástupce nové konzolové generace, Dreamcast od Segy, který předběhl ostatní zařízení své úrovně o více jak rok. Doba před příchodem další generace se tak stala dobou tvrdého souboje mezi oblíbenou zavedenou značkou a lákavou horkou novinkou.

Kromě konzolí samotných si v rámci závěrečné konzolové středy budete moct ozkoušet také jejich malé přenosné bratříčky: doplňkovou digihru PocketStation a hratelnou paměťovou kartu VMU.

Nebojte se ale, že by poslední středa byla také poslední šancí spatřit naše konzole naživo. Právě naopak - s koncem této pravidelné akce se blíží i konec kampaně na Startovači, jejíž úspěch bude znamenat otevření fyzické RetroHerny, kam si budete moct kdykoliv přijít zahrát na všech našich zařízeních. A k tomu, aby byla kampaň skutečně úspěšná, můžete přispět i Vy přímo zde na webu kampaně. A že se nemůžete rozhodnout, zda nebo kolik přispět? Tak právě přesně proto se můžete přijít podívat na tuto konzolovou středu, zahrát si na našich konzolích, a popovídat si s námi.